dmylogi.com

Hoe om te skryf en `n toespraak te gee

Daar is tye wanneer u gevra word om op `n openbare vergadering of `n sosiale geleentheid te praat, en as u voorbereid is, moet u die teks beplan en voorberei om dit te doen. Hier is `n paar stappe en wenke om u te help om `n goeie toespraak te beplan en te skryf.

stappe

Deel 1
Die mees basiese

Prent getiteld Skryf `n Spraak Stap 1
1
Kies jou tema `N Goeie toespraak gaan oor `n ding. Daar moet `n boodskap wees wat te doen het met die toespraak. Dit moet die belange van jou gehoor, die gevoel van die geleentheid weerspieël en, selfs beter, iets te sê wat relevant is.
 • As die toespraak vir die skool is en dit heeltemal oop is, kies `n onderwerp wat jy maklik liefhet. Die beste toesprake het min te doen met die argument en meer met die aflewering en die hart wat deur die spreker geplaas word. As jy daarin kan ingaan, is die kanse dat jou gehoor ook sal wees.
 • Prent getiteld Skryf `n Spraak Stap 2
  2
  Vind jou doel of tesis. Hoekom gaan jy `n toespraak oor hierdie onderwerp gee?"My onderwyser het my gevra" of "Ek moet dit doen" dit is nie `n rede nie). Wat bedoel jy regtig? Hoekom glo jy wat jy glo? Hoekom stem ander saam met jou? Dui die kern van u toespraak aan in `n sin. wat Dit is jou proefskrif.
 • die "tesis" Dis `n gesprek van `n verslag, ja. Maar `n goeie toespraak is soos `n informele verslag. Jy het nog steeds `n punt nodig om jou doel te bereik. As jy `n toespraak oor `n gebeurtenis in jou lewe skryf, het jy nog steeds `n boodskap nodig. Jou tema kan die naaste doodservaring wees, amper dodelik, wat jy verlede jaar gehad het. Maar u tesis of doel moet wees om die gebruik van veiligheidsgordels te bevorder. Wanneer jy dit moet ondersteun, "dit het my lewe gered" Dit is baie moeilik om te weerlê.
 • `N Toespraak moet gemaak word deur a goeie rede. Om te inspireer, te onderrig, ondersteuning te kry of om `n aksie uit te voer, is edele doeleindes. Maar nie net om te kla nie, om die spreker se ego te voed, te prys, te intimideer of te verleentheid. Vir die rekord.
 • Prent getiteld Skryf `n Spraak Stap 3
  3
  Kry georganiseer Onthou dat alle groot toesprake (en selfs dié wat nie so groot is nie) vereis "vorm": Inleiding, die vulsels (die liggaam) en die gevolgtrekking. `N Spraak is nie `n amorfe vlek of kettings van ingewikkelde spaghetti nie. Hulle is nie stukke en stukke saam nie.
 • Die ou gesegde is sterk om te klop om jou toespraak te vorm: "inleiding: vertel vir hulle wat jy hulle wil vertel. liggaamVertel hom gevolgtrekking: vertel vir hulle wat jy vir hulle gesê het". Dit is presies hoe jy moet dink oor die struktuur van jou toespraak.
 • Vir die liggaam, neem ten minste drie punte om jou argument te ondersteun. As hulle met mekaar intertwyn, selfs beter. Maak aan die begin `n lys. U kan die sterkste punte later kies.
 • Prent getiteld Skryf `n Spraak Stap 4
  4
  Berei voor om oortuigend te wees. Jy sal dit moet doen op enige manier wat jy kan. As u punte nie sterk in logika is nie, moet u dit om ander redes invul. As jy hulle nie oorreed om met jou oor `n onderwerp te stem nie, moet jy ten minste aan elke woord vasbind.
 • Plato se verwysings na etos, patos en logo`s sal hier nuttig wees. Neem die gehoor aan `n ooreenkoms deur jou geloofwaardigheid (etos) of die gebruik van dié van ander (as jy dink aan Hanes, dink jy dit is kwaliteit onderklere of dink jy van Michael Jordan?), Manipuleer jou emosies (patos) of om te gebruik om logika (logos) te gebruik. Geen is noodwendig sterker of meer effektief as die ander nie. Alles hang af van die punt wat jy wil demonstreer.
 • Deel 2
  Maak dit effektief

  Prent getiteld Skryf `n Spraak Stap 5
  1
  Kies jou woorde met intelligensie. As jy `n toespraak aan `n groep kinders van 8 sal gee. graad, dit is belangrik om nie te esoteries te word nie. Met ander woorde, gebruik woorde wat hulle sal verstaan ​​en waardeer. Pas jou toespraak aan jou gehoor aan. Wat wil jy hoor?
  • Wat gesê het, wat wil jy nou nou hoor? U wil nie tyd mors om konsepte te verduidelik waarmee u reeds bekend is nie. Of erger, aanvaar dat hulle die basiese beginsels ken en hulle verskriklik verwar. Sit jou skoene aan terwyl jy skryf. Watter algemene kennis benodig jy voordat jy na die vlees van jou argument beweeg?
 • Prent getiteld Skryf `n Spraak Stap 6
  2
  Vang jou aandag "Beperk jou hande" met hulle, natuurlik natuurlik. Maak jou skryfwerk menslik en persoonlike, en betrek die lede van jou gehoor. Bou `n ooreenkoms met jou onderwerp en die gevoel van verhouding saam met jou.
 • Voormalige ambassadeur, Robert Strauss, het sy deelname soos volg begin: "Voordat ek hierdie toespraak begin, het ek iets om te sê". Wat is jou haak?
 • Gebruik jou glimlag opregte, selfs in jou skryfwerk. Die verhore mag dalk sien. Jy wil met `n interessante kort anekdote begin wat met die situasie kan aansluit.
 • Soos jy skryf, dink aan wat jy aan `n vriend sou sê. Hoe meer gemaklik en oop jy is, jou gehoor sal meer aangetrokke wees. Kies hoe jy jouself uitdruk asof jy `n gesprek voer met iemand wat gemaklik en gemaklik voel om jou emosies te toon. `N Spraak met die "hart" Dit is die mees emosionele.
 • Prent getiteld Skryf `n Spraak Stap 7
  3
  Fokus op jou boodskap. Vir sommige is dit maklik om af te wyk van die hoofpad of probeer om te veel dinge gelyktydig aan te val. Jou toespraak het `n boodskap en is die enigste ding wat volledig hanteer moet word. Moenie fokus op die besonderhede of, wat erger is, op iets heeltemal onverwant. Jou gehoor sal oorbly en wonder wat aangaan.
 • Tangle dinge sal jou aandag verloor. As jy `n punt blootgestel en behandel het, moenie bang wees om voort te gaan nie. Jy het meer punte wat die fokus van aandag verdien. Gee elkeen `n ewe verlenging.
 • Prent getiteld Skryf `n Spraak Stap 8
  4
  Illustreer die toespraak. Teken jou skryfwerk. Jou doel is om die hoofpunte van jou spraakskrywing te laat bly in die gedagte van jou gehoor. As iemand jou toespraak later vra of prys, sal dit waarskynlik klink "Ek het die storie geniet wat Tom van sy suster vertel het" of "Die sirkelgrafiek van vanjaar se verdienste was baie nuttig". Hulle sê waarskynlik nie "Die tweede punt in die teks van jou toespraak was goed deurdag en logies". Dink dus visueel.
 • Dit kan op verskillende maniere geneem word. As jy met jou besigheidspan oor hierdie jaar se arm getalle praat, is dit nie `n goeie idee om `n foto van hul honger families te maak om hulle harder te laat werk nie. Die beelde moet korrek gebruik word. As jy praat oor nommers, gebruik grafika. As jy praat oor emosies, gebruik `n foto. Ken die konteks
 • Prent getiteld Skryf `n Spraak Stap 9
  5
  Dink aan die breek. Die beste akteurs is ewe effektief (indien nie meer nie) tussen jou lyne. Skryf pouses of tye wanneer jy `n punt wil verdiep. Mense sal outomaties sien, soek, reguit op, kantel sy kop aan die een kant en werklik luister na die stilte. wat is om `n kamer te beheer.
 • Die diskoerse moet natuurlik wees. Moenie die vraestel lees nie. En as jy praat, het jy breek. Dit is nie om jou te laat sak of swakheid te toon nie, dit is om te wys dat jy so goed bemeester dat jy praat soos `n kundige professionele persoon.
 • Deel 3
  Vorm jou toespraak

  Prent getiteld Skryf `n Spraak Stap 10


  1
  Begin met `n sterk inleiding. Open met `n goeie stelling wat die aandag van die gehoor sal vasvang. Onthou jy die haak waaroor ons praat? Dit word gebruiknou. Dompel jouself goed in die onderwerp, maak dit persoonlik en wys jou menslike kant.
  • Begin met waarnemings of belangrike aanstellings sal onmiddellik geloofwaardigheid vestig. Gebruik net die Merriam Webster woordeboek as u deskundige bron. Vermy algemene plekke ten alle koste.
 • Prent getiteld Skryf `n Spraak Stap 11
  2
  Gebruik insluitende terme vir individue. Wys uit "ons" dinge (ons span, ons stad, staat of land, ons skool, ons graad, ons werk, ons mense en ons produk / kandidaat, ens.). Jou gehoor sal meer ingesluit wees en `n gevoel van deel hê. indien "ons" Ons voel so, jy sal die druk voel om so te voel.
 • In `n toespraak deur Nelson Mandela het hy begin met "vandag, ons ons vier nie die oorwinning van `n partytjie nie, maar die oorwinning vir al die mense van Suid-Afrika". Dit is `n man wie se mondelinge vaardighede nie bevraagteken kan word nie.
 • Prent getiteld Skryf `n Spraak Stap 12
  3
  Bou die liggaam van die toespraak. Hierdie gedeelte moet die hoofpunte van die onderwerp bevat en die ondersteuning vir een van hulle. Die lys wat jy voorheen gedoen het? Sny dit tot ongeveer drie. Wat is die oortuigendste?
 • Begin met jou sterkste punt. U wil hê u gehoor moet nulgate deur u argument sien. Sit dit aan jou kant voor hulle die kans kry om klein dingetjies te sien in wat jy moet sê.
 • Plaas jou swakste argument in die middel. Jy maak `n toebroodjie om dit meer vergeetbaar te maak. En in werklikheid sal dit so wees.
 • Voltooi met jou tweede sterkste argument. Jy sal `n paar rimpels tot die einde wil poets. Raam hulle weer, afrond jou argument met jou laaste stukke bewyse.
 • Prent getiteld Skryf `n Spraak Stap 13
  4
  Wees versigtig met oorgange. Bou duidelike en sensitiewe oorgange van een gedagte na die volgende. Die grootste fout van die sprekers en skrywers is om aan te neem dat die mense sal die stappe van logika volg oor die plek, die tyd of die veranderinge van idees. Verduidelik volledig aan u gehoor wanneer u `n beurt in u gedagtes gee, met frases soos: "As voorbeeld hiervan kan jy sien ..." of "dit bring ons terug na `n groter probleem van ..." en so aan.
 • Oorgange moet nie net tussen punte in die liggaam beweeg nie, maar ook na die inleiding en voor die gevolgtrekking. Weereens, u toespraak is `n samehangende werk, nie `n reeks punte wat onafhanklik werk nie. Wys dit aan jou gehoor deur duidelike oorgange.
 • Prent getiteld Skryf `n Spraak Stap 14
  5
  Dit eindig met `n stewige gevolgtrekking. Dit sluit af met `n kragtige afsluiting, opsomming van wat jy by hierdie plek gekom het. Laat hulle met `n vraag of gedagtes van implikasies, los hulle met iets. Wat wil jy hê dat iets moet wees?
 • Herhaal die sleutel idees. Laat die gehoor onthou en keer terug na die hooflyn. Maak seker dat hulle vertrek met die idees wat jy nie wil hê hulle moet vergeet nie.
 • Gee jou gehoor `n gevoel van kroning in wat jy geskryf het. Gee hulle aan die begin maar met `n hoër gees. Hulle het immers al die nodige kennis om ook passievol te wees. Dit kan aan die begin van die laaste paragraaf gedoen word met `n sterk verklarende sin wat jou punt beklemtoon.
 • Deel 4
  Na jou eerste konsep

  Prent getiteld Skryf `n Spraak Stap 15
  1
  Stuur dit aan iemand. Dit sal die voordeligste ding wees wat jy kan doen. Probeer om na iemand te gaan wat so gelyk is aan jou gehoor as moontlik. As hulle `n soortgelyke agtergrond het, is hulle meer geneig om dieselfde indruk te hê.
  • Vra vir menings Het jy iets verwarrend gevind? ¿Onnodige? Met watter vrae het jy gebly? Het hulle jou logika gevolg en uiteindelik met jou ooreengekom? Met watter indruk het hulle gebly?
 • Prent getiteld Skryf `n Spraak Stap 16
  2
  Kontroleer om meer duidelikheid te hê. Dikwels, as ons dinge skryf, is daar `n eenvoudiger manier om presies dieselfde ding te sê. Hersien jou werk met die oog hierop. Neem elke sin soos dit klink. Kan jy dit duidelik maak?
 • As jy nie duidelik is nie, het jy dalk `n goeie punt wat nie waardeer sal word nie of sal dit heeltemal geïgnoreer word. Duidelikheid is moontlik die belangrikste kwaliteit om in jou werk te soek.
 • Prent getiteld Skryf `n Spraak Stap 17
  3
  Maak seker dat jou toon konstant en voldoende is. As dit klink asof drie verskillende mense dit geskryf het, sal dit moeilik wees om te volg. Verder, as jy in `n neerhalende taal of eenvoudig bo hul kennis val, is jy ook in `n ingewikkelde posisie. Hoe sal jou gehoor die toespraak vind?
 • Moenie versoek word om onbeskof of onaangenaam te word om hul aandag te kry nie. Dit sal werk, maar nadat jy klaar geraak en geskree het, sal jy heeltemal buite rekening gelaat word.
 • Prent getiteld Skryf `n Spraak Stap 18
  4
  Skryf jou finale konsep. Sodra u al die inhoud gereed het, sit dit in sy finale vorm. Dit is waar jy dalk wil begin met die gebruik van taktiek vir die aanbieding.
 • Skryf die pouses. Alhoewel die toespraak nie direk gelees behoort te word nie, sal dit met skriftelike pouses herhaal word, sodat jy kan onthou wanneer jy dit aanbied.
 • Teken `n paar liggaamsseine op. Alhoewel hulle uiteindelik natuurlik moet wees en nie deel van `n script kan wees nie, doen sommige waar jy `n punt met jou liggaam wil beklemtoon (met jou gesig, gesig, ens.) Kan help om jou verstand in die verhoorproses te verfris.
 • Maak `n oorsig van die diskoers in kaarte. Aangesien u nie u toespraak sal lees nie, is dit `n goeie idee om `n skriftelike uiteensetting van die aanbieding as verwysing te hê sodat u niks vergeet nie. Byvoorbeeld, om die gehoor te bedank vir hul aandag en die komitee om u te vra om te praat.
 • wenke

  • die intreerede van John F. Kennedy om tekens en gebare te sien. JFP het `n vorentoe gedruk met sy hand gesluit terwyl hy sy duim met `n geboë wysvinger raak. Elke belangrike politikus gebruik nou die gebaar.
  • Doen asof jy hierdie idee, `n toespraak, dwarsdeur jou lewe geleef het. Ontspan, glimlag (skree, sing en dans behoorlik) `n bietjie en gee jou bes. As jy dit kan voel, glo dit.
  • Elke persoon in die gehoor beleef jou toespraak as `n individu. Praat met hulle as individue, met woorde soos "jy" of "sy", in plaas van "almal van julle" of "almal hier". Dit is meer direk en onweerstaanbaar en sal elke lid van die gehoor lok, hetsy vyf of vyfduisend.
  • Wie beter om jou inleidende biografie (profiel) aan die gehoor te skryf as jouself? (Hierdie is nie `n inleiding tot `n toespraak wat u vir u deelname maak nie). Voordat u toespraak kontak, moet u die persoon wat u bekendstel, stuur en u voorleggingsvoorstelle stuur. Tensy die persoon `n totale beginner is, sal jy dankbaar wees dat jy die feit vermy het om `n persoonlike voorlegging oor jouself te maak.
  • Dring aan op jou belangrike punte. Moenie enige veranderinge aanbring in jou toespraak nie, net omdat jy dink mense sal jou oordeel (onder druk van die groep). Maak veranderinge omdat jy dit wil maak en jy is gemaklik met jou uitgawe.
  • Byna almal kan `n vorige ervaring onthou toe hulle obsessief was met memorisering en recitering en dan hulle hulle het leeg gegaan. U kan `n toespraak ontspoor. Voel gemaklik met die tema en het kolpuntpunte op 7,6 x 12,7 cm (3x5 duim) kaarte, gekoppel aan `n spesiale tou of hoepel. ontspan en stop nie vir `n onberispelike aanbieding nie. Die mense sal dit nie teen jou vat nie.
  • Oorweeg die verwysingsraamwerk van jou gehoor. `N Eenvoudige manier om dit te doen is om te dink: Wie is my gehoor? Hoekom is hulle hier? En dan luister na jou toespraak, wat is die eerste ding wat jy wil hê hulle moet aan iemand anders sê of sê?
  • Ronald Reagan het `n reël gehad waarin hy altyd `n ekstra kopie van die skriftelike toespraak gedra het as daar iets gebeur het tydens die toespraak. Wees dus bereid om dit aan die gasheer te gee.
  • Die tipe gebeurtenis wat jy bywoon, sal die duur van jou toespraak bepaal. Oorweeg dat die gemiddelde spreker van 100 tot 135 woorde per minuut praat. Hier is `n paar voorbeelde van toesprake:
  • Hoofspreker: 18-22 minute (geskat vanaf 1800 tot 2970 woorde)
  • Motivator: 12-15 minute (geskat vanaf 1200 tot 2025 woorde)
  • Spreker van seremonie: 5-7 minute (geskat vanaf 500 tot 945 woorde)
  • Perskonferensie: 2-3 minute (geskat vanaf 200 tot 405 woorde)
  • Trou toast: 2-3 minute (geskatte 200 tot 405 woorde)
 • Voltooi dit Laat die oorweldigende finale gebed die natuurlike afsluiting van jou toespraak wees. Mense onthou die laaste punt of klem, so maak dit sterk.
 • Dink lank voordat flip-kaarte of witborde in jou aanbieding ingesluit word. Uiteindelik kan u uself met die blaaier praat en nie die gehoor nie. Die gehoor kan afgelei word deur jou onleesbare skryfwerk of kyk na jou manipulasie van jou vertoningselemente. Onveilige of skelm sprekers soos stadium rekwisiete omdat hulle aandag daaraan skenk. Wat die beste by jou situasie pas, sal goed wees.
 • waarskuwings

  • Moenie `n lang en vervelige toespraak gee nie. So sal mense letterlik aan die slaap raak tydens die toespraak. Het altyd `n sin vir humor om die plek `n bietjie aan te blaas.
  • Moenie `n braggart wees nie Beheer die tyd van jou toespraak deur verskeie kere te oefen. As dit langer as vyf minute duur, is dit beter om `n fassinerende spreker te wees. Die normale amateur spreker sal die gehoor na ongeveer drie minute na hul horlosies kyk. Onthou, Abraham Lincoln benodig net `n minuut of twee vir sy Gettysburg-adres.
  Deel op sosiale netwerke:

  Verwante
  Hoe om te stop skud wanneer jy `n toespraak geeHoe om te stop skud wanneer jy `n toespraak gee
  Hoe om op te hou om bang te wees om in die openbaar te praatHoe om op te hou om bang te wees om in die openbaar te praat
  Hoe om `n illustratiewe toespraak te maakHoe om `n illustratiewe toespraak te maak
  Hoe om die toespraak van die president van hoërskoolstudente te skryfHoe om die toespraak van die president van hoërskoolstudente te skryf
  Hoe om `n konsep van `n toespraak te skryfHoe om `n konsep van `n toespraak te skryf
  Hoe om `n toespraak te skryf om jouself voor te stelHoe om `n toespraak te skryf om jouself voor te stel
  Hoe om `n toespraak vir `n ander persoon te skryfHoe om `n toespraak vir `n ander persoon te skryf
  Hoe om `n openingsrede te skryfHoe om `n openingsrede te skryf
  Hoe om `n spreekbeurt te skryfHoe om `n spreekbeurt te skryf
  Hoe om `n toespraak te evalueerHoe om `n toespraak te evalueer
  » » Hoe om te skryf en `n toespraak te gee
  © 2022 dmylogi.com